DMCA چیست؟ معرفی قوانین کپی رایت گوگل

DMCA
فهرست مطالب

گوگل به عنوان یک شرکت کاربر پسند همواره تلاش می‌کند تا هنگام سرچ، بهترین نتایج را به مخاطب نشان دهد. این رسالت گوگل باعث شده است تا همواره دقیق‌تر و با الگوریتم های بهتری پیش برود. اینکه بتواند شبیه ترین نتایج به خواست مخاطب را برای او نمایان کند. یکی از الگوریتم های تعریف شده توسط گوگل  DMCA است. این الگوریتم برای نشان دادن نتایج دقیق به کاربران و جلوگیری از ضایع شدن حقوق معنوی نویسندگان وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها لحاظ می‌شود.

مثالی برای درک اهمیت DMCA

برای اینکه اهمیت قوانین کپی رایت گوگل را مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است با یک مثال و از دو جنبه رضایت کاربر و حقوق معنوی نویسندگان این موضوع را شفاف کنیم.

نرخ رضایت کاربران از گوگل

تصور کنید که عبارت کلیدی “نکات مهم در خرید کفش” را در گوگل سرچ کرده‌اید. گوگل چند وب سایتی که درباره این موضوع صحبت کرده‌اند را در نتایج نشان خواهند داد. حال تصور کنید که وب سایت اولی که باز کردید درباره، سایز کفش، راحتی آن، جنس آن و مدل های ترند صحبت کرده است. شما مطلب آن سایت را مطالعه خواهید کرد و بعد برای دریافت اطلاعات بیشتر، به وب سایتی که در رتبه دوم قرار دارد مراجعه می‌کنید. اگر محتوای این وب سایت هم در باره سایز کفش راحتی آن، جنس و مدل های ترند باشد به گونه‌ای که دقیقا به همان مطالب اشاره کرده باشد (حال چه به صورت بازنویسی چه به صورت کپی) بلا فاصله از وب سایت خارج خواهید شد. چرا که می‌دانید این سایت موجب دریافت اطلاعات جدید نخواهد شد.

این موضوع می‌تواند موجب کاهش رضایت کاربران از نتایج گوگل شود. حال در نظر بگیرید وب سایتی که در رتبه دوم برایتان نمایان می‌شود، در رابطه با مدل پاشنه کفش، فرم پا و سبک های مختلف کفش صحبت کرده باشد، از آن جایی که این محتوا در صفحه قبلی وجود نداشته است. شما سراغش خواهید رفت و با خواندن آن مدت زمان بیشتری را در گوگل می‌مانید. در نتیجه میزان رضایت کاربر از گوگل افزایش خواهد یافت.

حقوق معنوی نویسندگان و قوانین کپی رایت

در قانون اساسی اکثر کشور‌ها، کپی کردن یک ایده، اثر و… جرم محسوب می‌شود و بسته به قوانین کشور، جریمه های گوناگونی خواهد داشت. در نتیجه گوگل نیز به عنوان یک رسانه بین المللی موظف است برای حفظ حق اثر نویسندگان خود، قوانین کپی رایت را پیاده سازی کند. اینکه محتوایی که یک وب سایت منتشر می‌کند به صورت کپی یا بازنویسی در وب سایت های دیگر قرار نگیرد؛ چیزی است که گوگل باید روی آن نظارت کند. به همین منظور از گوگل انتظار می‌رود با طراحی یک الگوریتم مطمئن و به وسیله ربات های خود؛ از انتشار محتوای کپی در وب سایت های دیگر جلوگیری نماید.

DSMA  چیست؟

حال که با اهمیت قوانین کپی رایت گوگل به عنوان یک رسانه بین المللی آشنا شدید، بهتر است به معرفی DMSA بپردازیم.

DMCA نشانه اختصاری عبارت  Digital Millennium Copyright Act به معنای حق چاپ و نشر هزاره دیجیتال است. این الگوریتم نسبتا جدید گوگل در سال های اخیر به حذف محتواهای عینا کپی شده از وب سایت های دیگر می‌پردازد. از طرفی گوگل ابزاری با همین نام دارد که می‌توانید به آن صفحات کپی را معرفی کنید تا ربات های گوگل آن وب سایت را مورد بررسی قرار دهند و در صورت کپی بودن محتوای آن وب سایت، اقدام به حذف صفحه مورد نظر نماید.

قوانین کپی رایت گوگل

گوگل برای جلوگیری از سو استفاده افرادی که تلاش می‌کنند با سئو کلاه سیاه سایت خود را بهینه کنند، معیارهای خود را در خصوص تشخیص دادن محتوای کپی ارائه نخواهد داد. به همین علت بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که محتوایی را از وب سایت های دیگر کپی نکنید. از طرفی محتوایی در وب سایت خود قرار دهید که توجه خواننده را به خود جلب کند و مدت زمان بیشتری را در وب سایت شما بماند. چرا که برای گوگل حق همیشه با کاربر است و در صورتی که کاربر از وب سایت شما راضی باشد، مدت زمان بیشتری را در وب سایت شما سپری خواهد کرد.

چگونه به گوگل اثبات کنیم که وب سایت ما محتواهای یونیک دارد؟

بهترین کار این است که با گوگل صادق باشید. اگر همواره به تولید محتوای مخاطب پسند و یونیک بپردازید؛ محال است که الگوریتم های گوگل وب سایت شما را به عنوان یک وب سایت کپی تشخیص دهد. به طور کلی پیشنهاد ما این است که در تولید محتوا به نکات زیر توجه داشته باشید تا گوگل شما را به عنوان وب سایتی با محتوای کپی شناسایی نکند.

از عناوین جدید در بلاگ خود استفاده کنید.

استفاده از عناوین و هدینگ هایی که نمونه آن‌ها در گوگل یافت نمی‌شود؛ باعث می‌شود که وب سایت شما یک وب سایت ارزشمند با ایده های جدید شناخته شود. به همین علت گوگل برای شما ارزش قائل خواهد شد و به برای پیشرفت سایتتان تلاش خواهد کرد.

بازنویسی نکنید!

به دو جمله زیر دقت کنید:

  • هوای تهران در روزهای شنبه و یک شنبه پاکیزه است.
  • گزارش شده است که هوای تهران در دو روز آینده یعنی شنبه و یک شنبه همچنان پاکیزه است.

دقت کنید که مفهوم هر دو جمله بالا یکی است اما با ادبیات های گوناگونی نوشته شده‌اند. به این سبک نگارش، بازنویسی می‌گویند. بازنویسی تمامی جملات یک محتوا چیزی است که گوگل به راحتی می‌تواند تشخیص دهد و صفحه شما را کپی تلقی کند. در نتیجه بهتر است به جای آن که یک صفحه را باز کنید و تمام جملاتش را بازنویسی کنید. ابتدا چند منبع مختلف را مطالعه کنید و بعد با جمع بندی اطلاعات دریافت شده، به تولید محتوای تألیفی بپردازید.

تست یونیک بگیرید.

ابزارهای بسیاری در سطح گوگل هستند که به کمک آن‌ها می‌توانید یونیک بودن جملات محتوای خود را تست کنید. ما در صفحه آموزش یونیک تست به بررسی این موضوع پرداختیم. فراموش نکنید که حتی اگر محتوا را خودتان تولید کرده ‌اید و از یونیک بودن آن اطمینان دارید نیز از محتوا یونیک تست بگیرید. چرا که ممکن است به طور غیر عمد، جمله‌ای از محتوای شما با یک وب سایت دیگر عینا شبیه به هم باشند و این موضوع وب سایت شما را دچار دردسر کند.

تولید محتوای یونیک توسط تیم نقطه ویرگول

تولید محتوا در بازاریابی محتوایی، مهم‌ترین و اساسی‌ترین آیتم به شمار می‌رود. در نتیجه برای راه اندازی بلاگ و سایر صفحات وب سایتتان نیاز به تولید محتوای یونیک خواهید داشت. برای برون سپاری پروژه های محتوایی خود می‌توانید از خدمات تولید محتوای تیم نقطه ویرگول استفاده کنید. تمامی محتواها همراه با تست یونیک و نتایج 100 درصد یونیک به شما تحویل داده خواهد شد تا از اعتبار مقاله تالیفی اطمینان حاصل فرمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دیگر مطالب
ارتباط در
اینستاگرام
توی اینستاگرام، سعی می‌کنیم نکات سئو رو مختصر بگیم. این پیج هم برای محتوانویسان خوبه هم برای سئوکارای عزیز!
ارتباط در
تلگرام

توی تلگرام همیشه آنلاین هستیم. شما هرجا راحتید ما میایم اونجا!✌🏼

__________________

پیشنهاد می‌کنم برای گفتگو توی تلگرام از داخل گوشی روی دکمه کلیک کنین!

ارتباط در
واتس‌اپ

ما بیشتر توی واتس‌اپ با مشتریان در ارتباطیم و دریافت و تحویل پروژه ها از این بستر انجام میشن.

همینطور با نویسنده‌های محترم هم اینجا چت می‌کنیم اما توی ترلو کار رو مدیریت می‌کنیم.

__________________

پیشنهاد میکنم از داخل گوشی روی دکمه شروع کلیک کنید!

گفتگوی آنلاین در سایت

اگه درحال حاضر دوست ندارین هویت شما فاش بشه؛ می‌تونین با کلیک روی دکمه گفتگو (پایین – راست) با ما روی بستر سایت نقطه ویرگول گفتگو کنید!