تجربه ۵۰ متخصص کانتنت مارکتینگ درباره تیم تولید محتوای حرفه ‌ای

فهرست مطالب

بازاریابی محتوا، یکی از انواع بازاریابی است که به علت نتایج مستدام، توجه مدیران بسیاری از کسب و کارها را به خود جلب می‌کند. نتایج بلند مدت، قابلیت استناد، تمایز در میان رقبا و… باعث شده است تا بیزینس‌هایی که به ثبات رسیده‌اند، به فعالیت‌های محتوایی روی بیاورند. در آغاز بازاریابی محتوا، ممکن است با مشکلاتی روبرو شوید. تکنیک‌های متعدد در کانتنت مارکتینگ باعث می‌شود که در طراحی استراتژی و تعیین ساختار تیم تولید محتوا دچار سردرگمی بشوید. ما در این مقاله سعی کردیم یک ساختار اصولی از طراحی تیم تولید محتوای حرفه ای را ارائه بدهیم.

درباره این مقاله

در این مقاله، نظر متخصصان دیجیتال مارکتینگ و کانتنت مارکتینگ عنوان می‌شود. جمع آوری این نظرات توسط «جسیکا مالنیک» انجام شده است. شما می‌توانید محتوای اصلی را در وب سایت  databox مطالعه کنید. باقی مطالب این مقاله، بر اساس نظریات متخصصان تیم تولید محتوا نقطه ویرگول نگارش شده است.

چرا داشتن تیم تولید محتوای حرفه ای مهم است؟

هنگامی که یک تیم تولید محتوای حرفه ‌ای، به اهداف تعیین شده خود برسد و نرخ بازگشت سرمایه  (ROI)بالایی داشته باشد، می‌توانیم بگوییم که ساختار این تیم تولید محتوا، اصولی است. از طرفی همکاری با یک تیم ضعیف می‌تواند منابع بازاریابی شما را از بین ببرد و از نظر زمانی، شما را در دایره رقابت، عقب بیندازد. نکاتی که در رابطه با تیم تولید محتوای حرفه‌ ای مطرح خواهیم کرد، هیچ ربطی به بودجه مورد نظر شما برای تبلیغات محتوایی ندارد. شما به راحتی می‌توانید هر آنچه در این مقاله می‌آموزید را با شرایط خود هماهنگ کنید.

اعضای یک تیم تولید محتوای حرفه ای

برای اینکه بتوانید یک تیم تولید محتوای حرفه ای بسازید، باید نقش‌های لازم در تیم تولید محتوا را بشناسید. در ادامه قصد داریم به معرفی نقش‌های اساسی تیم تولید محتوا بپردازیم.

نویسندگان

محتوای متنی، رایج‌ترین و محبوب‌ترین نوع از انواع محتوا است. برای همین اغلب شرکت‌ها بودجه قابل توجهی برای وبلاگ نویسی و تولید کتاب الکترونیکی (E-book) در نظر می‌گیرند. با توجه به این موضع نویسندگان کلیدی‌ترین افراد در تیم تولید محتوا هستند. حتی اگر قصد تولید محتوای ویدئویی را داشته باشید، حضور نویسندگانی به منظور نوشتن سناریوی ویدئوها لازم است.

کریس ویلکس از BrandExtract می‌گوید: «نویسندگان خوبی داشته باشید واقعاً هیچ ترفند بزرگی برای آن وجود ندارد.»

منظور ویلکس این است که افرادی را استخدام کنید که به نوشتن و اصول نگارش مسلط هستند. اگر نویسندگان شما به اصول و قواعد زبان مورد نظرتان تسلط کافی داشته باشند، به راحتی می‌توان اصول سئو و بازاریابی را به آن‌ها یاد داد. گوگل برای محتوای مفید، ارزش زیادی قائل است. این را می‌توانید به راحتی از آخرین آپدیت گوگل یعنی helpful content  متوجه شوید. در نتیجه استفاده از نویسندگان خوب را جدی بگیرید. حتی اگر تصمیم دارید که محتوای خود را برون سپاری کنید، از کیفیت کار نویسنده‌های تولید کننده محتوا، اطمینان حاصل کنید.

سم اولمستد از Digital Marketing DC می‌گوید: «بهترین توصیه من برای تشکیل یک تیم محتوایی با عملکرد بالا این است که ابتدا به دنبال نویسندگان قوی باشید. نویسندگان خوب، خیلی سریع اصول سئو و کانتنت مارکتینگ را فرا می‌گیرند.»

ادیتور ارشد (سردبیر)

بعد از نویسندگان، حضور یک سردبیر برای بررسی فرایند تولید محتوا یا رهبری تیم تولید محتوا الزامی است. سردبیر محتوا را با ارزش‌های اساسی برند شما تطابق می‌دهد و با اعمال تغییرات شخصی‌سازی‌شده در محتوا، تأیید اولیه را می‌دهد. در واقع سردبیر باید بررسی کند که آیا محتوای تولید شده، با ارزش‌های شرکت هماهنگ است یا خیر؟

تونی مونیس از برنتالز می‌گوید: «بهترین ادیتور یا سردبیر محتوا را پیدا کنید. ادیتور رهبر تیم تولید محتوا است؛ بنابراین فردی را پیدا کنید که به تمام جزئیات به صورت منظم توجه کند. سردبیر باید بتواند چشم انداز خود را به نویسنده ارائه دهد و در ازای آن بهترین نوشته را دریافت کند. با این حال، برخلاف تاکتیک‌های بازاریابی؛ تفکر انتقادی و مهارت‌های نوشتاری حرفه‌ای را نمی‌توان به راحتی در یک بازه زمانی کوتاه آموزش داد. اگر تیمی را بیابید که عاشق نوشتن است، مستقل می‌نویسد و اولویت اولش خوب نوشتن است؛ خواهید دید که بازخوردتان از بازاریابی محتوا بیش از هر روش تبلیغاتی دیگری خواهد بود.»

بعد از این موارد به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا مایل که محتواهای منتشر شده را در شبکه‌های اجتماعی‌اش به اشتراک بگذارد؟
 • آیا از نظر فنی می‌تواند صحت محتوا را بسنجد؟
 • آیا در دسترس است و می‌تواند به شما سریع پاسخ دهد؟

بهترین راه برای پیدا کردن سردبیر، استفاده از شبکه‌های اجتماعی به خصوص لینکدین است. چرا که اگر سردبیر مورد نظر شما را در این شبکه اجتماعی دنبال کند یا افرادی که شما را دنبال می‌کنند را در لیست کانکشن‌های خود داشته باشد؛ قطعاً در خصوص کسب و کار شما اطلاعات قابل قبولی دارد. در نتیجه می‌تواند مفیدتر عمل کند و با ارزش‌های سازمانی شما همسوتر باشد.

استراتژیست محتوا

استراتژیست محتوا، یکی دیگر از نقش‌های کلیدی در تیم تولید محتوا به شمار می‌آید. تفاوتی ندارد که بستر تبلیغات محتوایی شما شبکه‌های اجتماعی باشد یا وب سایت رسمی برندتان! به‌هرحال شخصی باید فرایند‌های دیجیتال مارکتینگ شما را تعریف کند تا بتوانید به اهداف مد نظرتان دست پیدا کنید. مهم‌ترین کار تیم تولید محتوا را استراتژیست آن تعریف می‌کند و آن چیزی نیست جز هدف گذاری دقیق و طراحی نقشه‌ای برای رسیدن به اهداف تعیین شده.

آنتونی گومز از 18  squared می‌گوید: «یک متفکر استراتژیک استخدام کنید که توانایی نوشتن داشته باشد. کار آنها این است که محتوا را بر اساس موضوعات خود برنامه ریزی کنند. یک استراتژیست باید بتواند اهداف بزرگ محتوایی را به قطعات کوچک‌تری مانند محتوای پادکست، محتوای ویدئویی، محتوای بلاگ، اینفوگرافیک‌ها و… تقسیم بندی کند. او باید بداند که محتوای مورد نظرش در کدام بستر بهتر دیده می‌شود.»

چابکی در تولید محتوا و داشتن پلن‌های جایگزین از جمله وظایفی است که استراتژیست محتوا باید آن را در یک تیم تولید محتوای حرفه‌ ای پیاده سازی کند.

گرافیست (طراح) در تیم تولید محتوا

حتی اگر بیش از ۹۰ درصد فعالیت‌های محتوایی شما، شامل محتواهای متنی باشد؛ باز هم نیاز به حضور یک گرافیست یا طراح را در تیم خود دارید. گرافیست موردنظر شما می‌تواند به طراحی جلد کتاب‌های الکترونیکی‌تان بپردازد، تصاویر محتواهایتان را طراحی کند، برای بنر‌های سایت شما طرح‌های سفارشی سازی شده بزند و به طور کلی تمامی کارهای گرافیکی تیم را انجام دهد. بدون حضور طراحان نمی‌توانید فعالیت محتوایی خود را تخصصی جلوه دهید.

مدیر رسانه های اجتماعی

مدیریت شبکه های اجتماعی مانند رانندگی با ماشین است. اکثر مردم فکر می‌کنند که مدیریت شبکه‌های اجتماعی بسیار ساده است و به راحتی می‌توان آن را انجام داد. با این حال، کار یک مدیر سوشال ‌مدیا بسیار سخت‌تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید. مدیران شبکه‌های اجتماعی به شما کمک خواهند کرد تا از بستر پلتفرم‌هایی مانند لینکدین، اینستاگرام، فیس‌بوک، تلگرام و واتساپ، محتواهای وب سایتتان را عرضه  کنید.

تولید کنندگان پادکست و ویدئو

پادکست و ویدئو دو بخش فرعی در بازاریابی محتوایی هستند. اما از آنجا که در حال حاضر به بهترین روش‌های جذب مخاطب تبدیل شده‌اند، اغلب کسب و کارها روی این سبک‌های بازاریابی تمرکز می‌کنند. وجود اشخاصی متخصص در تیم تولید محتوای حرفه ای که روی ساخت پادکست و ویدئو کار کنند بسیار مهم است.

متخصصان تجزیه و تحلیل

هر فردی که در تیم بازاریابی محتوایی فعالیت می‌کند، باید درک شفافی از  KPIهای تیم داشته باشد و تلاش‌های بازاریابی خود را بر آن اساس تنظیم کند. حضور متخصصان تجزیه و تحلیل به تیم کمک خواهد کرد که در یک مقیاس قابل قبول، تلاش‌های بازاریابی محتوایی را بسنجید و تصمیم بگیرید که کدام فعالیت‌ها مفیدتر است. تا زمانی که شخصی به تحلیل فعالیت‌ها نپردازد، نمی‌توانید بگویید که یک تیم تولید محتوای حرفه ای دارید.

چه کسانی جزو تیم تولید محتوا نیستند؟

کانتنت مارکتینگ یکی از شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ است و تمام تلاش‌های بازاریابی دیجیتالی زیر مجموعه بازاریابی محتوایی نیست. برای همین بسیاری از افراد فکر می‌کنند که کارشناسان سئو، کارشناسان تبلیغات محیطی و سنتی، جزو تیم کانتنت مارکتینگ به حساب می‌آیند. اگر چه ممکن است اعضای تیم تولید محتوا با سایر اعضای تیم تبلیغات در ارتباط باشند؛ اما این موضوع باعث نمی‌شود که افراد سایر تیم‌های تبلیغاتی را جز تولیدکنندگان محتوا بدانیم. به طور کلی تمامی فعالان حوزه مارکتینگ، فعالیت‌هایی در یک راستا دارند، اما تنها طراحان، تولیدکنندگان و تأیید دهندگان محتوا، جز تیم تولید محتوای حرفه ای به حساب می‌آیند و سایر افراد فقط جز تیم مارکتینگ کسب و کار هستند.

چگونه یک تیم محتوای حرفه‌ای تشکیل دهیم؟

به طور کلی یک تیم تولد محتوای حرفه‌ ای می‌تواند شامل نقش‌های مختلفی از جمله کارشناس تولید محتوای متنی، گرافیست، فیلم بردار، عکاس، کپی‌رایتر، گوینده و… می‌شود. جسیکا مالنیک می‌گوید که از بین تمام مارکترهایی که با آنها برای نگارش مقاله همکاری کرده است، ۵۱ درصد آن‌ها یک تیم تولید محتوای ۲ تا ۵ نفره داشته‌اند.

داریانا لینکوا (Darina Lynkova) از شرکت Reach Marketing LP می‌گوید: «به عنوان مدیر محتوا و نویسنده سئو، معتقدم یک تیم تولید محتوای حرفه‌ای با عملکردی قابل قبول و بالا، حداقل باید 10 نفره باشد. البته این عدد مقیاس پذیر بوده و طبق تجربه شخصی من به دست آمده است. یک تیم کامل تولید محتوا باید شامل پنج تولید کننده محتوا، یک ادیتور ارشد (سردبیر) و یک QA (تأیید کننده محتوا از نظر فنی) باشد.»

در نتیجه می‌توانیم بگوییم که یک تیم تولید محتوای حرفه ای شامل ترکیبی از نقش‌های زیر است:

 • نویسندگان (Writers)
 • سردبیر (Managing Editor)
 • استراتژیست محتوا (Content Strategist)
 • طراح (Designers)
 • مدیر رسانه های اجتماعی (Social Media Managers)
 • تولید کنندگان پادکست و ویدئو (Podcast & Video Producers)
 • متخصصان تجزیه و تحلیل (Analytics Specialists)

البته توجه داشته باشید که  بسته به سطح فعالیت‌های محتوایی شرکت شما، یک فرد می‌تواند چند نقش را در تیم تولید محتوا ایفا کند و از طرفی می‌توانید قسمتی از کار را برون سپاری کنید. در ادامه هر یک از نقش‌های لازم در تیم تولید محتوا را برایتان شرح خواهیم داد.

۱۰ نکته مهم برای ساخت تیم تولید محتوای حرفه‌ای

قبل از آغاز فعالیت‌ها و بازاریابی مبتنی بر محتوا، باید به خوبی بدانید که چه چیزی در انتظارتان است. در ادامه ۱۰ نکته مهم از بزرگ‌ترین دیجیتال مارکتر‌های دنیا را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. دانستن و عمل کردن به این نکات، می‌تواند شما را از تجربه‌های منفی دور کند و سرعت شما را در مسیر موفقیت بالاتر ببرد.

 1. برای ساخت تیم تولید محتوا از متخصصان کانتنت مارکتینگ کمک بگیرید.
 2. فراموش نکنید که برای بررسی فنی محتواها نیاز به یک QA دارید.
 3. برای کاهش هزینه و افزایش کیفیت می‌توانید قسمتی از کار را برون سپاری کنید.
 4. برای افزایش بهره‌وری، ترکیبی از نیروهای تمام وقت، فریلنسرها و آژانس‌های کانتنت مارکتینگ را در نظر بگیرید.
 5. KPIهای تیم تولید محتوا باید دقیق باشد و تمامی تلاش‌های بازاریابی محتوا با آن همسو باشد.
 6. برای هر یک از نقش‌های محتوا، توضیحات واضح ارائه دهید.
 7. منعطف باشید و به تیم تولید محتوای کسب‌و‌کارتان اعتماد کنید.
 8. در ساخت تیم عجله نکنید.
 9. منتظر نتایج سریع نباشید
 10. در بازه‌های زمانی مشخص، اهداف تیم را مرور کنید.

مزایای همکاری با آژانس‌های کانتنت مارکتینگ

بازاریابی محتوا، هم به عنوان یک نوع بازاریابی برای شما مشتری به ارمغان خواهد آورد و هم اهداف برندینگ شما را جلو خواهد برد. با توجه به نتایجی که بازاریابی محتوا بر کسب و کارها می‌گذارد، شاهد علاقه روز افزون صاحبان کسب و کار به این روش بازاریابی هستیم. بسیاری از کسب و کارها به جای استخدام اعضای تیم کانتنت مارکتینگ؛ بازاریابی محتوایی خود را به آژانس‌های مربوطه برون سپاری می‌کنند. در ادامه به معرفی چند مورد از مزایای کار با آژانس‌های محتوا را خواهیم گفت:

فعالیت مستمر و مداوم

بازاریابی محتوا، نباید مشروط به حضور افراد باشد. هنگامی می‌توانید از فعالیت حرفه‌ای در بازار محتوا نتیجه بگیرید که فعالیتتان مستمر باشد و همواره حضور داشته باشید. همکاری با اشخاص ممکن است این هدف مهم را به خطر بیندازد. چرا که گاهی ممکن است نویسندگان بنا به دلایل مختلفی غیبت داشته باشند و این موضوع برنامه محتوایی را به خطر خواهد انداخت. در صورتی که هنگام عقد قرارداد با آژانس‌های محتوایی احتمال بروز تأخیر در تقویم محتوایی کمتر خواهد بود. چرا که در هر آژانس تعداد زیادی نویسنده حضور دارند که در صورت بروز هر گونه مشکل می‌توانند جایگزین شوند و تولید محتوا بدون توقف انجام شود. این موضوع را می‌توان به تمام نقش‌های یک تیم تولید محتوای حرفه ای تعمیم داد.

جلوگیری از فرسودگی شغلی

کارشناسان تولید محتوا همواره با اطلاعات بسیاری مواجه می‌شوند. همین موضوع باعث می‌شود تا به علت دریافت اطلاعات بیش از حد دچار خستگی روانی شوند. برای جلوگیری از این موضوع بسیار مهم است که نویسندگان، در خصوص موضوعات مختلفی تولید محتوا کنند. در آژانس‌های کانتنت مارکتینگ، معمولاً پروژه‌هایی در حوزه‌های مختلف وجود دارد که نویسندگان به انجام آن مشغول هستند، در نتیجه احتمالاً فرسودگی نویسنده و تولید محتوای بی‌کیفیت کاهش می‌یابد.

سرعت بالا در تولید محتوا

یک تیم تولید محتوای حرفه‌ ای دارای چندین نویسنده است. در نتیجه مدیر تیم می‌تواند حجم کاری را بسته به نیاز، تغییر دهد. برای همین سرعت تولید محتوا در این تیم‌ها بیشتر از افرادی است که به عنوان نیروی تمام وقت استخدام می‌کنید.

وجود تنوع در تولید محتوا

هر نویسنده‌ای بسته به میزان مطالعه و سبک مطالعاتی‌اش، دایره لغات محدودی دارد. هنگامی که یک نویسنده را استخدام می‌کنید، تم تمام محتواهایتان یکسان خواهد بود. این موضوع می‌تواند برای مخاطبانی که در صفحات مختلف وب سایت شما وب گردی می‌کنند، خسته کننده باشد. در نتیجه بهتر است با بستن قرارداد با یک تیم تولید محتوای حرفه ای، از قلم نویسندگان مختلفی بهره‌مند شوید و مطالب متنوعی در وب سایت خود منتشر کنید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دیگر مطالب
ارتباط در
اینستاگرام
توی اینستاگرام، سعی می‌کنیم نکات سئو رو مختصر بگیم. این پیج هم برای محتوانویسان خوبه هم برای سئوکارای عزیز!
ارتباط در
تلگرام

توی تلگرام همیشه آنلاین هستیم. شما هرجا راحتید ما میایم اونجا!✌🏼

__________________

پیشنهاد می‌کنم برای گفتگو توی تلگرام از داخل گوشی روی دکمه کلیک کنین!

ارتباط در
واتس‌اپ

ما بیشتر توی واتس‌اپ با مشتریان در ارتباطیم و دریافت و تحویل پروژه ها از این بستر انجام میشن.

همینطور با نویسنده‌های محترم هم اینجا چت می‌کنیم اما توی ترلو کار رو مدیریت می‌کنیم.

__________________

پیشنهاد میکنم از داخل گوشی روی دکمه شروع کلیک کنید!

گفتگوی آنلاین در سایت

اگه درحال حاضر دوست ندارین هویت شما فاش بشه؛ می‌تونین با کلیک روی دکمه گفتگو (پایین – راست) با ما روی بستر سایت نقطه ویرگول گفتگو کنید!