جدول تناوبی سئو ۲۰۲۲ | معرفی مهم‌ترین فاکتورهای سئو

فهرست مطالب
هدف سئو، بهبود رتبه ارگانیک وب سایت در نتایج جستجو است. هنگامی که رتبه ارگانیک باشد؛ نیازی به پرداخت هزینه به گوگل ندارید تا شما را در نتایج بالا نشان دهد. برای همین سئو راهکاری دائمی، کم ریسک و کم هزینه برای دریافت ورودی است. اما برای اینکه وب سایتتان را بهینه سازی کنید و سئو وب سایت را به درستی انجام دهید؛ لازم است تا فاکتورهای مهمی را برای این کار لحاظ کنید. فاکتورهایی که توسط هوش مصنوعی گوگل قابل شناسایی هستند و حضورشان باعث سریع شدن فرایند سئو خواهد شد. در این مقاله قصد داریم فاکتورهای اساسی جدول تناوبی سئو را به شما معرفی کنیم.

سئو بسیار شبیه به شیمی است.

شاید برایتان سؤال شود که چرا به جدول سئو، جدول تناوبی می‌گویند. فرایند سئو، بسیار شبیه به شیمی است. در سئو از ترکیب عناصر مختلف، می‌توانید تکنیک‌هایی خلق کنید که رتبه ارگانیک وب سایت شما را افزایش دهد. در نتیجه شناخت این تکنیک‌ها، عامل موفقیت وب سایت شما خواهد بود.

دسته بندی های جدول تناوبی سئو در یک نگاه

قبل از اینکه تمام جزئیات جدول تناوبی سئو را مورد بررسی قرار دهیم؛ لازم است تا دسته بندی های مربوطه را معرفی کنیم:
 • تجربه کاربر
 • معماری سایت
 • لینک
 • اعتبار
 • HTML
 • کاربر
تمامی فاکتورهای سئو در زیرمجموعه این دسته بندی قرار می‌گیرند. شناخت این دسته بندی و فاکتورهای اساسی آن، برای هر سئوکاری چه مبتدی و چه حرفه‌ای مفید است. تمام تکنیک‌های سئو برای قوی کردن وب سایت در فاکتورهای جدول تناوبی آن است. برای همین پیشنهاد می‌کنیم که جدول سئو را به خوبی فرابگیرید تا بتوانید استراتژی های مفیدی برای سئو خود تعریف کنید.

جدول تناوبی سئو چیست؟

در سال 2011 وب سایت  Search Engine Land تعریف جدیدی به دنیای سئو معرفی کردن و آن چیزی نبود جز، جدول تناوبی SEO. بعد از معرفی شدن این دسته بندی، سئوکاران مشهوری در سرتاسر جهان آن را به رسمیت شناخته و استفاده از آن را تضمین کننده موفقیت در سئو وب سایت‌ها دانستند. به زبان ساده، رعایت فاکتورهای جدول تناوبی به شما کمک خواهد کرد تا بهترین شیوه و دسته بندی را برای تعین استراتژی سئو بشناسید و بهترین ها را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که در سال 2021 فاکتورهای جدیدی توسط Search Engine Land به جدول اضافه شده است که در ادامه‌ی مطلب تک تک این موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

جدول تناوبی سئو شامل چه مواردی است؟

تا به اینجای مطلب گفتیم که جدول تناوبی سئو، شامل عواملی است که در تعیین رتبه بندی گوگل ایفای نقش می‌کنند. اگر قصد دارید در میان رقبا به رهبر محتوایی تبدیل شوید، نباید فراموش کنید که تمامی این آیتم‌ها را به طور هم‌زمان پیش ببرید، کار کردن روی یک یا چند مورد از عناصر جدول تناوبی سئو، منجر به دریافت رتبه خوب در گوگل نخواهد شد. شش گروه مثبت این جدول شامل محتوا، معماری وب سایت، HTML، اعتبار، لینک و تجربه کاربری می‌شود. در زیر مجموعه هر کدام از این موارد عناصری قرار دارد که توجه به آن‌ها باعث رشد رتبه شما در میا رقبایتان خواهد شد. برای تفهیم بهتر موضوع، راهکارهای بهبود سئو که در زیرگروه‌های مثبت این جدول قرار دارند را در ادامه خواهیم نوشت:
 • گروه محتوا: تحقیق، پاسخ، عمق، چند رسانه‌ای بودن، کلمات کلیدی و تازگی
 • گروه معماری: کراول‌ها، ریسپانسیو موبایل، ساختار وب سایت، تعادل، URL ها، تکراری بودن، سرعت ​​و HTTPS
 • گروه HTML: عناوین، نمای کلی، هدینگ، آلت تکست، توضیحات متا و کانتنت شیفت
 • گروه اعتبار: تخصص، اقتدار و اعتماد
 • گروه لینک: انکر تکست، کیفیت و کمیت لینک
 • گروه کاربر: تجربه کاربر، هدف، محل، کشور و تعامل

نحوه امتیاز دهی به عناصر جدول تناوبی سئو

در کنار هر یک از عناصر جدول سئو، یک امتیاز نوشته شده است، طیف این امتیازات بین 1 تا 5 است و در دو طرف محور مثبت و منفی قرار دارد. مثبت و منفی نشانه باید و نبایدهای عناصر است به‌طوری‌که عناصر مثبت را باید و عناصر منفی را نباید انجام دهید. از طرفی هر چه امتیاز بیشتر باشد تأثیر آن در فرایند بهینه سازی وب سایت بیشتر خواهد بود. در نتیجه می‌توانید این موارد را اولویت بندی کنید، برای مثال کیفیت محتوا وزن +5 و تازگی آن +3 در نتیجه کیفیت محتوای نگارش شده از تازه بودن آن اهمیت بیشتری برای گوگل دارد.

درک گروه های جدول تناوبی SEO و عناصر آنها

در بندهای بالاتر گروه‌های مثبت جدول تناوبی بهینه سازی وب سایت را به شما معرفی کردیم؛ علاوه بر این شش گروه، گروه‌های منفی و یا سموم سئو نیز در این جدول معرفی شده‌اند. شناخت سموم باعث می‌شود تا با درک بهتر و جامع‌تر از گروه‌های این جدول، بدانید که چه کارهایی را نباید انجام دهید.

گروه محتوا

قبل از این که یک دوره آموزش سئو را شروع کنید، خوب است اطلاعات خود را در خصوص محتوا افزایش دهید. محتوا، مهم‌ترین آیتم سئو است. شاید بتواند گفت که محتوا بیش از هر چیز دیگری در بهینه سازی وب سایت شما نقش دارد، برای همین است که گوگل الگوریتم‌های بسیاری را تعریف کرده تا کیفیت محتوا را مورد بررسی قرار دهند. یکی از این الگوریتم‌ها، الگوریتم پاندا است. این الگوریتم محتواهای ضعیف، کم عمق و بی ارزش برای کاربر را شناسایی کرده و وب سایت‌های منتشر کننده آن را جریمه خواهد کرد. برای اینکه وب سایت شما مورد تأیید گوگل قرار گیرد، لازم است تا در آن محتوای عمیق، با کیفیت و مناسب کاربر ارائه کنید. برای اینکه یک محتوای مناسب تولید کنید، باید هدف مخاطب خود را به خوبی بشناسید و کلمات کلیدی مناسب را شناسایی کنید. بعد از تعیین کلمات کلیدی باید با بررسی رقبا و نیازهای مخاطبان، بهترین محتوا را تولید کنید، محتوای شما باید مرتب آپدیت یا بروز شود و از طرفی باید با تصاویر و ویدیو‌های مرتبط محتوای متنی خود را از حالت خسته کننده خارج کنید تا مخاطب تایم بیشتری را در وب سایت شما سپری کند. چند نکته مهم درباره محتوا:
 • محتوا را در قالب پرسش و پاسخ بنویسید تا شبیه به عبارت‌های قابل جستجو شود.
 • محتواهای طولانی بنویسید.
 • جواب تمام سؤالات احتمالی مخاطبانتان را بدهید.
 • محتوای تازه بنویسید و همواره آن را به‌روزرسانی کنید.
 • محتوای متنی خود را چند رسانه‌ای کنید (استفاده از فایل‌های صوتی، تصویری و ویدئویی در صفحه محتوا)

گروه معماری وب سایت

ساختار یک وب سایت باعث می‌شود تا موتورهای جستجو اطلاعات دقیقی در خصوص محتوای صفحات، سرعت صفحات سایت و همچنین ایمنی وب سایت به دست آورند. این موضوع چیزی است که مستقیماً با معماری وب سایت شما در ارتباط است، از مهم‌ترین فاکتورهای سئو مربوط به معماری وب سایت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • URLها
 • سرعت بارگذاری صفحه
 • امنیت
 • قابلیت خزیدن (crawl)
وب سایت شما تنها در صورتی در صفحات گوگل نمایش داده خواهد شد که توسط یک موتور ایندکس شده باشد. از دیگر نکاتی که لازم است در گروه معماری رعایت شود، مناسب بودن معماری وب سایت هنگام جستجو با موبایل است. وب سایت شما باید به گونه‌ای باشد که هنگام ورود کاربر با تلفن همراه، کاربری مناسبی داشته باشد.  URLها دیگر موردی است که باید به آن توجه کنید، تعریف یک یو آر ال متعارف و مرتبط با محتوا و استفاده از HTTPS باعث اعتماد کاربر به وب سایت می‌شود چرا که مطمئن است امنیت اطلاعات او حفظ خواهد شد. مطالعات نشان داده که استفاده از اچ تی تی پی اس موجب می‌شود تا کاربر تجربه مفیدتری از حضور در یک صفحه داشته باشد. در نتیجه، گوگل نیز به این آیتم اه اطمینان حاصل کنید که سایت شما از HTTPS استفاده می‌کند تا کاربران برای ارسال اطلاعات شخصی خود احساس امنیت کافی داشته باشند.

گروه HTML

تگ‌های HTML برای ارسال نکات به موتورهای جستجو در مورد محتوای شما استفاده می‌شوند. در واقع با قالب بندی محتوا بر اساس تگ‌های این زبان برنامه نویسی می‌تواند گوگل را متوجه محتوای خود کنید. تفاوتی ندارد که محتوای وب سایت شما در خصوص هنر باشد یا یک مجله علمی، همواره باید از اچ تی ام ال برای اثرگذاری روی موتورهای جستجو استفاده کنید؛ چند نمونه از آثار HTML را در ادامه بررسی خواهیم کرد: موتورهای جستجو عناصر قالب‌بندی آشنا مانند عناوین و سرفصل‌ها را ترجیح می‌دهند تا بفهمند محتوای صفحه شما چیست و مطمئن شوند که این محتوا برای کاربران خوب کار می‌کند.
 • از تگ h1 برای عنوان استفاده کنید.
 • برای تیترهای اصلی و فرعی از تک h2 و h3 استفاده کنید.
 • برای alt تصاویر از تگ alt image استفاده کنید.
 • برای توضیحات متا از Descriptions استفاده کنید.

گروه اعتبار

گوگل بیزینسی است که موفقیت آن در گروی نمایش دادن بهترین نتایج است. در صورتی که گوگل نتواند بهترین نتایج را نشان دهد؛ دیگر کسی علاقه‌ای به سرچ در گوگل نخواهد داشت. در نتیجه همواره به دنبال شناسایی معتبرترین وب سایت‌ها خواهد بود. پس الگوریتم‌های اثر گذاری دارد تا بتواند میزان اعتبار وب سایت شما را بسنجد. در نتیجه روشی به نام EAT را معرفی کرده است که از آن برای شناسایی اعتبار وب سایت استفاده کند.   شهرت عامل مهم دیگری است که توسط EAT تعیین می‌شود – تخصص، اقتدار و اعتماد. EAT روشی است که توسط گوگل برای تعیین ارزش و ارتباط سایت‌ها استفاده می‌شود. اگرچه EAT یک عامل رتبه بندی رسمی نیست، اما به گوگل در مورد قابلیت اطمینان و اعتبار سایت شما می‌گوید.

گروه لینک

لینک‌ها یکی از قدیمی‌ترین عامل‌های رتبه بندی در سئو به شمار می‌روند. اهمیت لینک دهی هیچ گاه از بین نخواهد رفت و همواره یکی از مهم‌ترین معیارهای تشخیص محتوا و رتبه بندی در گوگل خواهد ماند. وقتی تصمیم دارید. انتخاب انکرتسکت یا لینک متنی مناسب یکی از مهم‌ترین اصولی است که در لینک سازی داخلی باید رعایت کنید. تعداد لینک‌ها نباید بیش از حد زیاد باشد، کیفیت لینک‌ها نیز بسیار مهم هستند. رعایت این نکات به تنهایی یکی از عاملان رشد رتبه و بهبود وضعیت سایت خواهد بود.

گروه کاربر

هر تلاشی که سئوکاران، محتوانویسان و کارمندان گوگل می‌کنند؛ برای این است که تجربه کاربر بهتر و بهتر شود. در نتیجه تمام فاکتورهای سئو به گونه‌ای با تجربه بهتر کاربر در ارتباط است. اما یک گروه کاربر در جدول تناوبی سئو قرار دارد که در آن، آیتم‌هایی که به طور مستقیم با تجربه کاربری در ارتباط است مطرح می‎شود. برای اینکه یک تجربه کاربری مناسب بسازید باید دسترسی محلی وب سایت خود را تعریف کنید. کاربر باید به خوبی بداند که خدمات شما در کدام محدوده جغرافیایی ارائه می‌شود. محتوای شما باید به گونه‌ای باشد که نیاز کاربر را برطرف کند و نرخ بازگشت از وب سایت را کاهش دهد.

گروه سموم |  نباید های سئو

تا به اینجای مطلب مواردی را به شما گفتیم که برای بهبود رتبه وب سایت به کار می‌رود. علاوه بر فاکتورهای مثبت، یک سری فاکتور منفی نیز وجود دارد. اما فاکتورهای منفی سئو چیست؟ فاکتورهای منفی یا سموم، گروهی هستند که نباید آن‌ها را انجام دهید، چرا که در صورت انجام دادن این کارها ممکن است وب سایت شما توسط گوگل جریمه و یا حتی از نتایج گوگل حذف شود. با توجه به مطلب ارائه شده بهتر است با سموم سئو آشنا شوید تا ناخواسته با انجام دادن آن‌‌ها مورد غضب گوگل واقع نشوید. این موارد عبارت‌اند از:
 • استفاده بیش از حد کلمات کلیدی یا استفاده ماشینی از آن‌ها
 • قرار دادن محتوای کپی یا غیر یونیک
 • دست‌کاری خزنده های موتور جست‌وجو
همان طور که متوجه شدید سموم، در واقع میان‌برهای منفی سئو برای کسب رتبه هستند. اگر چه در کوتاه مدت این تکنیک‌های سیاه جواب می‌دهند و رتبه سئو شما نیز بهبود می‌یابد، اما در دراز مدت، گوگل رفتار وب سایت شما را بررسی و الگوهای غلط را ردیابی می‌کند. در نتیجه استفاده از این تکنیک‌ها در دراز مدت سموم، شیوه‌ها، ترفندها یا میان‌برهای منفی سئو برای کسب رتبه هستند. آنها ممکن است کار کنند مگر اینکه شما ردیابی شوید. اما باید از چنین تاکتیک‌های منفی سئو دوری کنید زیرا دیر یا زود می‌توانند به رتبه شما آسیب بزنند.

نگاهی به آخرین تغییرات جدول تناوبی سئو

آخرین نسخه جدول تناوبی SEO با سه دسته جدید ارائه شده است:
 • سئو برای دسترسی محلی
 • خبرنامه
 • تجارت الکترونیک
در ادامه قصد داریم این سه دسته را به طور مختصر مورد بررسی قرار دهیم:

سئو برای دسترسی محلی

سئو محلی به شما کمک خواهد کرد تا در سرچ افرادی که در محدوده کسب و کار وب سایت شما هستند؛ به راحتی شما را پیدا کنند. برای مثال اگر یک رستوران در غرب تهران داشته باشید، با رعایت اصول سئو محلی، گوگل وب سایت شما را در اولویت نمایش افراد حاضر در منطقه قرار خواهد داد.
 • ایجاد اکانت در Google My Busines
 • قرار دادن لوکیشن
 • سایتیشن و ارجاعات
 • بررسی‌ها
 • نام، آدرس و شماره تماس

خبرنامه

داشتن یک وب سایت برای انتشار اخبار، یا یک خبرنامه در سایت فروشگاهی می‌تواند تأثیر به سزایی داشته باشد. بنابراین داشتن بلاگ برای انتشار محتوا بسیار مهم است. توجه داشته باشید که در هر صفحه از بلاگ باید حداقل یک تصویر قرار دهید. برای اینکه سئو خود را از طریق خبرنامه یا بلاگ ارتقا دهید، لازم است به نکات زیر توجه کنید:
 • داشتن بلاگ ترافیک ارگانیک وب سایت شما را افزایش می‌دهد.
 • داشتن محتوای متناسب با کسب و کار باعث می‌شود توسط مخاطبان هدف بیشتری دیده شوید.
 • داشتن تصویر در محتوا از نظر گوگل بسیار مهم است، بهتر است از تصاویر لارج و با کیفیت استفاده کنید.

تجارت الکترونیک

اگر صاحب یک فروشگاه آنلاین هستید، سیگنال رتبه بندی برای شما مهم است. در این زمینه باید عوامل زیادی را در نظر بگیرد. اول از همه، اطمینان حاصل کنید که توضیحات محصول شما دقیق است در حالی که معماری محصول شما بصری است. علاوه بر این، داده‌های ساختاریافته خود را برای محصولات، پیشنهادات و نظرات به روز نگه دارید. عوامل مهم در تجارت الکترونیک:
 • داده‌های ساختار یافته
 • محصول نویسی مناسب
 • تصاویر مناسب
 • معرفی فروشگاه حضوری
 • صفحه بندی مناسب

در آخر

سئو اتفاقی نیست و نیاز به تمرکز کامل و رعایت تمام فاکتورهای جدول تناوبی سئو را دارد؛ هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که گوگل، به طور رندوم وب سایت‌ها را بالا می‌آورد. ‌آورد آ همه چیز با حضور محتوای باکیفیت رخ می‌دهد. بهبود عملکرد سایت شما، دریافت لینک سایت های قابل اعتماد، استفاده از کلمات کلیدی مناسب و مهمتر از همه، اجتناب از تاکتیک های مخرب برای کسب رتبه؛ می‌واند موفقیت وب سایت شما را تضمین کند. با کمک جدول تناوبی سئو می توانید عملکردی منظم داشته و با کمک یک چک لیست، تمام فاکتورهای لازم را رعایت کنید.

سوالات متداول

جدول تناوبی سئو چیست؟

جدول تناوبی SEO توسط Search Engine Land در سال 2011 راه اندازی شد. از آن زمان، توسط متخصصان سئو در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. این جدول شامل چندین عامل سئو است که می‌تواند رتبه یک وب سایت را بهبود بخشد. به عبارت دیگر، جدول تناوبی سئو به شما کمک می‌کند تا بهترین روش‌های سئو را ارزیابی و پیاده سازی کنید.

مهم‌ترین عنصر جدول تناوبی سئو چیست؟

داشتن محتوای با کیفیت مهم‌ترین عنصر جدول تناوبی سئو است. گوگل می‌گوید: ایجاد محتوای باکیفیت که به کاربران اطلاعاتی را که به دنبال آن هستند می‌دهد، یکی از مهم‌ترین عناصر سئو است و در رتبه بندی تأثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

4 جزء اصلی سئو چیست؟

هرچه ارتباط بین هر یک از 4 مؤلفه سئو (سئوی فنی، سئوی داخلی، سئوی خارج از صفحه و محتوا) قوی‌تر باشد، نتایج بهتری حاصل می‌شود. آگاهی از اتصالات به ما کمک می‌کند تا درک بهتری از سئو داشته باشیم.

5 فاکتور سئو داخل صفحه چیست؟
 • تحقیق کلمات کلیدی
 • بهینه سازی
 • توضیحات متا
 • برچسب های سرصفحه
 • بهینه سازی محتوا
3.7 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دیگر مطالب
ارتباط در
اینستاگرام
توی اینستاگرام، سعی می‌کنیم نکات سئو رو مختصر بگیم. این پیج هم برای محتوانویسان خوبه هم برای سئوکارای عزیز!
ارتباط در
تلگرام

توی تلگرام همیشه آنلاین هستیم. شما هرجا راحتید ما میایم اونجا!✌🏼

__________________

پیشنهاد می‌کنم برای گفتگو توی تلگرام از داخل گوشی روی دکمه کلیک کنین!

ارتباط در
واتس‌اپ

ما بیشتر توی واتس‌اپ با مشتریان در ارتباطیم و دریافت و تحویل پروژه ها از این بستر انجام میشن.

همینطور با نویسنده‌های محترم هم اینجا چت می‌کنیم اما توی ترلو کار رو مدیریت می‌کنیم.

__________________

پیشنهاد میکنم از داخل گوشی روی دکمه شروع کلیک کنید!

گفتگوی آنلاین در سایت

اگه درحال حاضر دوست ندارین هویت شما فاش بشه؛ می‌تونین با کلیک روی دکمه گفتگو (پایین – راست) با ما روی بستر سایت نقطه ویرگول گفتگو کنید!